O nás

Michalovce sa z hľadiska počtu obyvateľov nachádzajú na štrnástom mieste v rámci Slovenskej republiky, mesto je však pre domácich i turistov zaujímavé nielen svojou prítomnosťou, ale aj bohatou históriou.

Z Michaloviec pochádzali mnohé význačné osobnosti, napríklad významný stredoveký johanitský rytier a miestodržiteľ stredovekého Chorvátska Albert z rodu pánov z Michaloviec či popredný protinapoleónsky generál Fridrich Mohr, ktorý sa vyznamenal v bitke pri Slavkove v roku 1805 a v bitke národov pri Lipsku 1813.

Z rodu Sztárayovcov, ktorí takmer dvesto rokov (1743 – 1944) najviac ovplyvňovali vývoj Michaloviec, pochádzalo niekoľko známych osobností. Spomedzi nich sa do histórie pravdepodobne najviac zapísala Irma Sztárayová, dvorná dáma obľúbenej rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Habsburskej (familiárne nazývanej Sissi).

V Michalovciach sa udiala aj významná udalosť, vďaka ktorej sa mesto zapísalo do celoslovenských aj celouhorských dejín. V roku 1865 sa tu uskutočnila známa michalovská synoda, na ktorej uhorskí ortodoxní židovskí rabíni prijali ustanovenia namierené proti reformným prúdom.

V roku 2007 samospráva Michaloviec vydala publikáciu Dejiny Michaloviec, na ktorej sa podieľalo 22 autorov z viacerých vedných odborov. Monografia položila základný kameň pre ďalšie poznávanie histórie mesta. V nasledujúcich rokoch boli pripravené aj obsiahlejšie a špecifikovanejšie historické publikácie o histórii rímskokatolíckeho farského kostola, o michalovskom futbale či michalovskom Gymnáziu.

Z dôvodu objavovania sa nových, doteraz nepublikovaných historických faktov rozhodli sme sa prostredníctvom webovej stránky tieto nové poznatky sprostredkovať obyvateľom Michaloviec i turistom, ktorí mesto v srdci Zemplína navštívia.

Ambíciou webovej stránky je v neposlednom rade popularizácia histórie Michaloviec prostredníctvom zaujímavých a čitateľom prístupných článkov renomovaných odborníkov.

Po vzniku Československej republiky Michalovce v rokoch 1919 – 1922 tvorili administratívno-správne centrum československej Zemplínskej župy. O svoje postavenie prišli kvôli administratívno-správnej reforme. Do dnešných dní sú však najpočetnejším zemplínskym mestom a prirodzeným centrom Zemplína. Z tohto dôvodu sme na stránku zaradili aj zaujímavé informácie o histórii celého tohto regiónu.

Touto cestou chceme vyjadriť aj vďaku samospráve mesta Michalovce, ktorá si myšlienku webovej stránke nielen osvojila, ale ju aj finančne podporila.

 

Kontakt

mesto Michalovce

© 2014 Všetky práva vyhradené.

Tvorba web stránok zdarmaWebnode